Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i mbrojtjes mohoi që stërvitja e NATO ishte e sabotuar

Krasimir Karakaçanov
Foto: BTA

Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov hodhi poshtë si të papërgjegjshme pretendimet se duke mos marrë pjesë në manovrat "Poseidon-21", Bullgaria po saboton stërvitjen e NATO-s. Ministri bëri thirrje për përgjegjësi kur bëhet fjalë për ushtrinë dhe të mos kërkohen sensacione, njoftoi BTA. Në Konferencën e Shefit të Mbrojtjes Karakaçanov komentoi se 11 ushtarë nga 96 gjithsej që planifikohej të marrin pjesë në stërvitje me dy anije, dhanë teste pozitive për Covid-19.

“Ky nuk është një precedent. Një praktikë e zakonshme në NATO, kur ka raste të tilla është të tërheqësh formimin përkatës ose një pjesë të formacionit nga stërvitja – kjo bëhet nga këndvështrimi i shëndetit, sigurisë dhe jetës së njerëzve”, theksoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD