Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U ndanë para për riparimin e tempujve të krishterë dhe myslimanë

Foto: BGNES

Qeveria ka caktuar më shumë se 800 000 euro për rinovimin e dy kishave ortodokse dhe xhamisë “Makbul Ibrahim Pasha” në qytetin Razgrad, njoftoi BTA. “Në Bullgari, vetëm toleranca etnike, mirëkuptimi midis feve dhe midis njerëzve mund ta çojë vendin përpara”, tha Kryeministri Bojko Borisov mbledhjen e qeverisë. “Shteti kujdeset për të gjithë në mënyrë të barabartë, njerëzit duhet të jenë të qetë, ne bëjmë atë që u takon atyre”," shtoi Borisov. Më shumë se 600 000 euro shkojnë në rinovimin e monumentit të kulturës, xhamisë funksionuese “Makbul Ibrahim Pasha”. Fondet e tjera janë për restaurimin e kishave ortodokse rurale në Sugarevo, bashkia Sandanski dhe në Zhabljano, bashkia Zemen.


Më shumë nga rubrika

Atanas Krëstin

Dy diplomatë bullgarë në Moskë u shpallën persona non grata

Ambasadori Bullgar në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Diplomatit iu dorëzua një notë për masa përgjegjëse pas vendimit të Sofjes për ekspulsimin e dy diplomatëve rusë. Këtë e njoftoi Agjencia Ruse..

botuar më 21-04-20 2.09.MD
Rumen Radev dhe Daniell Mitov

Presidenti i dorëzoi GERB-SDS mandat për të formuar qeveri

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat eksplorues për të formuar një qeveri grupit më të madh parlamentar, GERB-SDS. Kryeministri i caktuar DanielL Mitov ka shtatë ditë për të provuar të formojë një qeveri e cila të marrë mbështetjen..

botuar më 21-04-20 1.49.MD
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

botuar më 21-04-20 11.49.PD