Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria u solidarizua me Austrinë për ndarjen e vaksinave

Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me kancelarin austriak Sebastian Kurz. Borisov mbështeti nismën e kancelarit për të shqyrtuar me kujdes furnizimin dhe shpërndarjen e vaksinave të kontraktuara nga Komisioni Evropian. Bullgaria dëshiron të zbatojë parimin rreth të cilit u bashkuan vendet e Këshillit Evropian në 21 Janar. Atëherë u vendos që vaksinat në BE do të furnizoheshin njëkohësisht dhe proporcionalisht ndaj popullatës së vendeve anëtare.

“Ne e dimë që jemi më të fortë kur jemi të bashkuar dhe asnjë vend nuk do të mbrohet nga Covid-19 nëse nuk jemi të gjithë të sigurt”, theksoi Borisov. Sipas tij, është çështje solidariteti për të gjithë në BE që të kenë qasje të barabartë në vaksinat, njoftoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD

Më shumë se dy të tretat e nxënësve në Sofje u kthyen në shkollë

Nga sot, 6 nëntor, mbi 96 mijë nxënës nga klasa e parë deri në klasën e 12 u kthyen në shkollat e kryeqytetit. Sipas Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, kjo është afro 70% e nxënësve. Për shkak të mungesës së të paktën 50% të pëlqimit..

botuar më 21-12-06 4.05.MD
Подкасти от БНР