Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefka Kostadinova hyri në Muzeun Botëror të Atletikës

Foto: World Athletics

Stefka Kostadinova ka një seksion të veçantë në muzeun e parë 3D të atletikës botërore, realizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Atletikës.

Sportistja bullgare e atletikës së lehtë është ndër yjet më të mëdhenj në historinë e atletikës. Në 1987 në Kampionatin Botëror të Atletikës së Lehtë në Romë të Italisë, Stefka Kostadinova realizoi një rekord botëror në kërcim së larti duke kapërcyer 209 centimetra. Ky rekord nuk është i përmirësuar e deri më sot.

Muzeu është në adresë:  www.worldathletics.org/mowa


Më shumë nga rubrika

“Ballkaniada” bashkon vrapuesit tanë më të mirë malorë

Edicioni i parë i garës së vrapimit malor “Ballkaniada”, i organizuar nga një nga vrapuesit tanë më të suksesshëm malorë Kirill Nikollov - Dizella dhe partneri i tij i stërvitjes Dimitër Zheljazkov, do të mbahet ditën e shtunë më 31 korrik...

botuar më 21-07-31 6.05.PD
Josif Milladinov

Josif Milladinov do të garojë në finalet 100 metra flutur në Tokio

Bullgari Josif Milladinov bëri një notim historik në Tokio dhe me kohën 51.06 sekonda u klasifikua për finalet 100 metra flutur. Bullgari 18 vjeçar mbeti i dyti në serinë e tij. Para tij u radhit vetëm ukrainasi Krishtof Millak me 50.37 sekonda...

botuar më 21-07-30 6.46.MD

Me penalti CSKA dhe Llokomotiv vazhdojnë në Ligën e Konferencave

CSKA Sofja dhe Llokomotiv Plovdiv vazhdojnë në raundin e tretë paraprak të Ligës Evropiane të Konferencave. CSKA mundi si mysafir "Liepaja" të Letonisë pas një rezultati 0: 0 në kohën e rregullt dhe në kohën shtesë, dhe me 3: 1 me penalti...

botuar më 21-07-30 11.50.PD