Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjithnjë e më shumë bullgarë duan të vaksinohen

Bogdan Kirillov
Foto: BGNES

Përderisa në tetor dhe nëntor ata që dëshironin të imunizoheshin kundër Covid-19 në Bullgari ishte vetëm 20 për qind, tani numri i tyre u dyfishua dhe 40 për qind e njerëzve synojnë të vaksinohen. Këtë e tha para bTV Bogdan Kirillov, drejtor i Agjencisë Ekzekutive për Barnat. Sipas tij, deri në fund të muajit rreth 250 mijë doza të vaksinave do të mbërrijnë në vendin tonë. Në prill do të furnizohen sasi më të mëdha të preparateve ARN - 250 mijë doza Pfizer / Biontech dhe 80 mijë Moderna. 300 mijë doza të vaksinës Astra Zeneca priten gjithashtu. Sidoqoftë, Bogdan Kirillov nuk angazhohet të parashikojë nëse njerëzit do të jenë në gjendje të zgjedhin me kë të vaksinohen.


Më shumë nga rubrika

Pa maska për ekipe me shtatë persona

Që nga sot, kolektivet e punës deri në shtatë persona mund të mos mbajnë maska mbrojtëse kundër koronavirusit, sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Kushti është që të gjithë të jenë vaksinuar ose të kenë kaluar..

botuar më 21-06-16 6.27.MD

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me..

botuar më 21-06-16 5.09.MD

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara...

botuar më 21-06-16 4.38.MD