Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë vitit të pandemisë borxhi shtetëror është rritur me 22.5%

Foto: arkiv

Borxhi i qeverisë u rrit me 2.72 miliardë euro ose 22.5% për një vit. Borxhi i nënsektorit të “Qeverisë Qendrore” në fund të shkurtit 2021 arriti në 14.8 miliardë euro, njoftoi Ministria e Financave.

Në fund të shkurtit 2020, borxhi arriti në 12.1 miliardë euro. Borxhi tani përbën 23.2% të PBB-së së vendit, kurse një vit më parë ai ishte 18.6%.

Rritja e borxhit është për shkak të obligacioneve të emetuara në shtator të vitit të kaluar në tregjet ndërkombëtare që arrijnë në 2.5 miliardë euro. Në fund të shkurtit 2021, borxhi i jashtëm i qeverisë arriti në 11.76 miliardë euro dhe detyrimet e brendshme arritën në 3 miliardë euro.


Më shumë nga rubrika

Dy herë më shumë domate u mbollën në Bullgari në vitin 2022

Në Bullgari këtë vit u mbollën dy herë më shumë domate dhe lakër sesa vitin e kaluar, sipas analizës së fundit operative të Ministrisë së Bujqësisë. Po shtohen edhe sipërfaqet me pjepër dhe luleshtrydhe. Sipas të dhënave paraprake nga fillimi..

botuar më 22-05-24 2.11.MD

Në qendër të Sofjes llogaritet borxhi në rritje i Bullgarisë

Një tablo elektronike në qendër të Sofjes monitoron borxhin publik. Tabela numëron edhe paratë që çdo familje i detyrohet mesatarisht nga shuma totale. Vlerat janë në levë bullgare. Borxhi i vendit i treguar në tabelë nisi nga 31.09..

botuar më 22-05-23 12.39.MD

Papunësia ra nën 5%

4,9% është papunësia në Bullgari, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Ka një rënie prej 1.4% krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2021. Koeficienti i aktivitetit ekonomik për popullsinë në moshën 15-64 vjeçe është 72%, duke u rritur me..

botuar më 22-05-19 1.46.MD