Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Amnesty International" me një diagnozë të pamëshirshme për lirinë e medias në vendin tonë

Foto: .amnesty.org

"Liria e mediave u përkeqësua edhe më shumë kur autoritetet vunë në shënjestër gazetarët dhe kritikët dhe fillian represione kundër protestave anti-qeveritare," thotë Amnesty International në raportin e tyre ndërkombëtar mbi gjendjen e të drejtave të njeriut në vitin 2020. Gazetarët që hetojnë kriminalitetin e organizuar dhe korrupsionin përballen me një presion të fortë politik dhe prokurorial në formën e kërcënimeve të ndryshme.

Raporti jep si shembull reporterin hetues Nikollaj Stajkov, i cili u mor në pyetje nga prokuroria dhe u kërcënua me ndjekje penale pasi publikoi një dokumentar që përfshinte prokurorinë në një krim financiar. Përmenden gjithashtu disa gazetarë "të sulmuar fizikisht nga policia" - njëri prej të cilëve u ndalua për orë të tëra ndërsa pasqyronte protestat anti-qeveritare.

"Në raportin e tij mbi sundimin e ligjit në shtator, Komisioni Evropian shprehu shqetësime serioze në lidhje me mungesën e transparencës së pronësisë së medias dhe vuri në dukje se media mbetet objekt i kontrollit politik sistematik," shkroi Amnesty International për vendin tonë, renditur në vendin e 111 nga gjithsej 180 vendet në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit. Tani për tani Bullgaria mbetet vendi standardi më i ulët i lirisë së mediave në BE.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Konventa e Montreux nuk do të zbatohet për kanalin e “Stambollit” Konventa e Montreux nuk do të jetë e vlefshme për kanalin e ardhshëm të “Stambollit”, tha presidenti turk Rexhep Erdogan. Kanali i “Stambollit” nuk ka asnjëfarë lidhjeje me..

botuar më 21-04-16 3.07.MD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër padrejtësisë,..

botuar më 21-04-16 9.33.PD

Sofja lulëzon me qilima shumëngjyrësh pranveror me tulipanë dhe manushaqe

Pavarësisht nga masat kundra epidemiologjike dhe nga koha më e freskët gjatë kësaj pranvere, kryeqytetasit i përmbushin rrugët, parqet dhe kopshtet, duke shijuar rrezet e para më të buta të diellit dhe pemët dhe shkurret me një gjelbërim të ndrojtur...

botuar më 21-04-15 12.45.MD