Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB nuk ka frikë nga qeveria teknike

Foto: BGNES

GERB do të jetë shumë i përgjegjshëm në formimin e një qeverie të re për shkak të votuesve që mbështetën partinë. Kjo u deklarua nga Kryeministri Bojko Borisov në mbledhjen e fundit të qeverisë para betimit të Parlamentit të ri.

"Le të jenë të gjithë të përgjegjshëm," bëri thirrje Kryeministri, duke theksuar se "ekziston një mënyrë kushtetuese për të vepruar". Borisov shtoi se nuk ka frikë nga një qeveri e përkohshme. "Ata që e bëjnë pyetjen, vetë ata kanë frikë nga demokracia," sepse detyra kryesore e një kabineti zyrtar është të zhvillojë zgjedhje të drejta.

Kryeministri kujtoi vlerësimin e vëzhguesve ndërkombëtarë se zgjedhjet e fundit parlamentare në vend u mbajtën në mënyrë të drejtë dhe transparente.


Më shumë nga rubrika

Si Legjislatura e 45 e Kuvendit Popullor do të mbetet në histori

Kuvendi Popullor i cili zgjati më pak në historinë tonë të re. Kështu në mënyrë lakonike mund të përshkruajmë veprimtarinë e parlamentit të fundit bullgar. Për më pak se një muaj 240 deputetët  zhvilluan 8 mbledhje, ndërsa një pjesë prej tyre nuk mundën..

botuar më 21-05-11 7.15.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kroacia do të ndërtojë bazë të vet ushtarake në Kosovë Gjatë vizitës së tij në Prishtinë, ministri kroat i punëve të jashtme Gordan Radman tha se Zagrebi i kundërvihet  çdo lloj ndryshimi  të kufijve në rajon. Pas takimit me diplomaten e parë të..

botuar më 21-05-07 2.26.MD
Rumen Radev

Presidenti do të shpërndajë parlamentin pas 11 majit

Presidenti Rumen Radev u përkul para monumentit të të vrarëve në Kryengritjen e Prillit në fshatin Radillovo afër qytetit Peshtera, ku ai ishte për vizitë për Ditën e Shën Gjergjit, njoftoi Presidenca. Qeveria provizore, si çdo qeveri tjetër e..

botuar më 21-05-06 10.08.PD