145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Koprivshtica, Ura "Pushka e Parë"
Foto: arkiv

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të malin Sredna Gora, bullgarët bëjnë homazhe dhe vendosin kurora me mirënjohje.

Kryengritja u organizua nga Komiteti Revolucionar i Gjurgjus. Megjithëse u shtyp brutalisht nga autoritetet osmane, ajo arriti një sukses politik, duke e vendosur çështjen bullgare në hartën e diplomacisë evropiane në atë kohë. Reagimet çuan në thirrjen e një Konference të Ambasadorëve në Stamboll. Pas dështimit të saj, filloi Lufta Ruso-Turke e viteve 1877-78, e cila çoi në Çlirimin e Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Në pandemi autoritetet shëndetësore po kërkojnë ndihmë nga prokuroria

Propaganda kundër vaksinimit dhe mosrespektimi i masave kundër koronavirusit po çojnë në rezultate edhe më të këqija, theksuan nga Ministria e Shëndetësisë. Prandaj, autoritetet shëndetësore duan që administrata shtetërore dhe komunale të forcojnë..

botuar më 21-09-14 1.49.MD
Rumen Radev

Qeveria e re e përkohshme do të vazhdojë politikën e qeverisë së tanishme të përkohshme

Presidenti Rumen Radev tha se qeveria në detyrë, e cila do të shpallet më 16 shtator, do të vazhdojë politikën e kabinetit aktual. Atë ditë do të shpërndahet dhe Legjislatura e 46-të e Kuvendit Popullo. Radev nuk pranoi të komentojë mbi përbërjen..

botuar më 21-09-14 12.29.MD

139 njerëz vdiqën nga Covid-19 në fillim të kësaj jave

1998 janë rastet e reja të zbuluara të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Numri i të infektuarve u rrit me 1561 në krahasim me 24 orët e mëparshme. 8 për qind e 24 787 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të..

botuar më 21-09-14 10.05.PD