Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biljana Dudova është përsëri kampione evropiane

Biljana Dudova

Biljana Dudova solli titullin e parë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Mundjes në Varshava. Sportistja 23-vjeçare fitoi finalen në kategorinë 59 kg pas 5: 1 kundër ruses Veronika Çumikova. Në këtë mënyrë, bullgarja u kthye në majën evropiane, nga ku u zhvendos vitin e kaluar në kampionatin në Romë nga moldaviania Anastasia Niçita, e cila e mposhti atë në finale. Ky është medalja e katërt e artë për Dudovan nga kampionati evropian për femra.

Kjo medalje është e treta për Bullgarinë në kampionatin në Varshava. Më parë, Miglena Selishka dhe Mirosllav Kirov fituan medalje argjendi në stil të lirë.

42 sportistë do të mbrojnë nderin e Bullgarisë në Lojërat Olimpike

Atletë elitarë nga e gjithë bota sot do të valëvitin flamujt kombëtar të atdheut të tyre, që të tregojnë epërsinë e frymës olimpike. Pavarësisht se është e shtyrë me një vit, për shkak të pandemisë nga koronavirusi, “Tokio 2020” do të ketë jetën e..

botuar më 21-07-23 11.12.PD

Ndeshjet e para të bullgarëve në Ligën Evropiane të Konferencave

Në Sofje, CSKA përfundoi me rezultat 0:0 në ndeshjen me skuadrën e Letonisë "Liepaja" në një ndeshje të raundit të dytë kualifikues të turneut evropian "Liga e Konferencave". Pas ndeshjes, mbështetësit e pakënaqur të CSKA sulmuan menaxherin Stojço..

botuar më 21-07-23 10.49.PD

Polina Trifonova u bë bullgarja e tretë, e cila do të garojë në pingpong në Lojërat Olimpike

Polina Trifonova gjithmonë do të dëgjojë shpërthimet nga bombat që bien mbi aeroportin në Donetsk. Në ditën fatkeqe 26 maj 2014 ajo mori disa vendime - të largohet nga qyteti ukrainas, ku kaloi 13 vjet prej jetës së saj, të kthehet në atdhe dhe..