Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti refuzoi të ketë seancë

Foto: Ani Petrova

Pas një seance 10-minutëshe, Parlamenti nuk miratoi një program javor pune. Deputetët duhej të shikonin ndryshimet në Ligjin për Partitë Politike dhe Kodin Zgjedhor. "Për" programin votuan 86 deputetë, "kundër" - 8, abstenuan - 103. Në rivotimin e kërkuar "abstenimet" u rritën në 123. Zëvendëskryetari Kristian Vigenin mbylli mbledhjen dhe thirri një Këshill të Kryetarëve.

Para Parlamentit protestuesit nga partia VMRO brohorisnin kundër ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Veprimi u zhvillua përpara Presidencës, ku të pakënaqurit brohorisnin kundër përfaqësuesve të partisë "Ka një popull të tillë", të cilët kthyen mandatin e dhënë atyre për të formuar qeveri.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 janarin

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët. Era veriperëndimore do të dobësohet. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në Sofje rreth minus 6. Të mërkurën moti do të jetë kryesisht me diell me erë..

botuar më 22-01-18 8.25.MD

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

botuar më 22-01-18 7.36.MD
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

botuar më 22-01-18 7.12.MD
Подкасти от БНР