Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Korridoret e gjelbra të vaksinimit mund të zgjaten

Foto: arkiv

Gati 274 000 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech kundër Covid-19 u furnizuan në vend këtë mëngjes. Ky preparat, si dhe vaksina AstraZeneca, do të vendosen në korridoret e gjelbra të vaksinimit deri në 9 maj. Ministri i dorëhequr i Shëndetësisë Kostadin Angellov deklaroi në një konferencë se do të bëhet analizë e dozave ekzistuese të vaksinave dhe nëse është e mundur korridoret e gjelbra do të zgjaten.

Ai tha se më 10 maj do të nisë një modul, ku mjekët e përgjithshëm do të jenë në gjendje të kërkojnë numrin e vaksinave që ata dëshirojnë dhe të marrin informacione se kur mund t’i marrin ato. Për momentin, mjekët rreshtohen në radhë të mëdha për të marrë vaksinat e nevojshme.


Më shumë nga rubrika

Nga 1 korriku PKK Ilinden-Eksohi hapet për turistët dhe qytetarët

Nga 1 korriku pikëkalimi kufitar Ilinden-Eksohi do të hapet për makinat dhe turistët. Lajmi u njoftua nga Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme Greke dhe u konfirmua nga Konsulli i Përgjithshëm bullgar në Selanik Vlladimir Pisançev. Për..

botuar më 21-06-25 2.17.MD
Rosica Mateva

Rekomandohet që pushuesit në Bullgari te votojnë jashtë vendit

Gjithmonë gjatë zgjedhjeve u kemi rekomanduar turistëve bullgarë në vend, të cilët nuk kanë një adresë të përhershme gjatë pushimeve, por janë afër kufirit për të shkuar dhe votuar jashtë vendit. Këtë thirrje e bëri para Nova TV Rosica Mateva,..

botuar më 21-06-25 1.06.MD
Prof. Penka Petrova

Nuk ka valë të re të versionit indian të Covid-19

Mutacionet e koronavirusit dobësohen dhe e bëjnë atë më pak agresiv. Mutacionet e ardhshme ndoshta do të jenë më të lehta dhe do të kapërcehen më lehtë nga të sëmurët, tha prof. Penka Petrova, drejtoreshë e Institutit të Mikrobiologjisë, në..

botuar më 21-06-25 12.52.MD