Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ka një popull të tillë” është në krye të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Kamelija Nejkova
Foto: BGNES

Kamelija Nejkova është kryetarja e re e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, njoftoi Presidenti Rumen Radev pas konsultimeve me forcat parlamentare. Nejkova u emërua nga partia "Ka një popull i tillë" (ITN) dhe zëvendëson Krasimir Cipov, kandidatura e të cilit u tërhoq më herët nga GERB. Ish-pushtetarët do të kenë një nënkryetar dhe ky është Dimitër Dimitrov.

Të gjitha partitë, të cilat morën pjesë në konsultime, pa GERB, u bashkuan rreth tezës se me vendimin e tyre për të tërhequr kandidaturën e Cipov, GERB po përpiqet të sabotojë procesin zgjedhor. Desisllava Atanasova nga GERB mohoi të gjitha akuzat. Ajo tha se nuk do të hynte në debate me parti të tilla si "ITN", udhëheqësi i të cilit nuk është shfaqur në asnjë mbledhje në Kuvendin Popullor.


Më shumë nga rubrika

Stojço Kacarov

Propozojnë reformimin e sistemit shëndetësor

Duhet të fillojnë negociata për ndryshimet në Marrëveshjen Kornizë Kombëtare dhe në modelin e sistemit të kujdesit shëndetësor, si dhe të hiqen limitet për shtigjet klinike, tha Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Në një takim me udhëheqjet e..

botuar më 21-06-14 12.11.MD
Rosica Mateva

Po presin 800 makina të votimit nga Tajvani dhe 672 nga Holanda

Do të ketë më shumë se një makinë votimi në më shumë se 700 vendvotime në zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut, tha para bTV Rosica Mateva, nënkryetare dhe zëdhënëse e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ). “Nëse do të mbetemi me 9600 makina,..

botuar më 21-06-14 11.36.PD

Në 12 zona nuk ka të infektuar me Covid-19

42 janë rastet e reja të koronavirusit në vend. 1.21 për qind e 3470 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë të infektuar ka në qytetin e Sofjes - 7. Pastaj ndjekin rrethet e qyteteve Sliven,..

botuar më 21-06-14 9.07.PD