Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 pengoi orarin e përgjithshëm të imunizimit

Foto: BGNES

Në betejën me Covid-19 Evropa pothuajse ka harruar se ka epidemi të tjera kundër të cilave ka vaksina. Ky është përfundimi i arritur gjatë Javës Evropiane të Imunizimit (26 Prill - 2 Maj). Të dhënat tregojnë se në disa vende të BE-së dhe në vende fqinje ka epidemi të papara të sëmundjeve të cilat mund të parandalohen me anë të vaksinave. Evropa hyri në pandeminë e Covid-19, pasi mezi ishte përballur me epideminë e fruthit, por deri më tani komuniteti nuk e ka përmbushur kërkesën për mbulimin  e vaksinimit 95%.

Mirëpo, sipas Kryeinspektorit Shëndetësor të Shtetit Doc. Angell Kunçev, pandemia e Covid-19 në vendin tonë jo vetëm që nuk e shkeli kalendarin e imunizimit të detyrueshëm, por gjithashtu kufizoi përhapjen e sëmundjeve të tjera infektive.


Më shumë nga rubrika

6 parti po hyjnë me siguri në parlamentin e ri

Tre javë para zgjedhjeve parlamentare, GERB-SDS dhe "Ka një popull të tillë" /ITN/ ndajnë 1.5%, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të Trendit, i cili u zhvillua nga 11 deri në 18 qershor me kërkesë të gazetës "24 çasa". Parlamenti i..

botuar më 21-06-22 10.11.PD

Të infektuarit me Covid-19 në Bullgari tashmë janë nën 10 000

120 janë të infektuarit me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.75% e 16.070 testeve të kryera. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje – 36, në rrethet e Plovdivit - 11 dhe në Bllagoevgrad - 9. Në 5 rrethe të Pazardzhik, Razgrad,..

botuar më 21-06-22 9.27.PD

Edhe fëmijët mbi 12 vjeç tani mund të vaksinohen kundër koronavirusit

Fëmijët mbi moshën 12 vjeç mund të vaksinohen kundër Covid-19 me vaksinën e "Pfizer" / "Biontech", njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Për këtë qëllim prindërit duhet të plotësojnë një formular për pëlqimin e tyre të informuar. Ndërkohë,..

botuar më 21-06-22 7.43.PD