Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Korridoret e gjelbra të vaksinimit po mbeten

Богдан Кирилов
Foto: BGNES

274 000 doza të vaksinës Covid-19 të Pfizer mbërritën në Bullgari më 10 maj. Vetëm në maj furnizimet e 4 vaksinave do të jenë 2 milion. 2.5 milion doza të tjera priten në qershor, njoftoi reporterja e BNR Milla Mlladenova.

Korridoret e gjelbra po mbeten. Ne kemi sasi të mjaftueshme në vend, tha menaxheri i Agjencisë së Barnave Bogdan Kirillov. Vaksinimi i atyre që janë regjistruar në portalin elektronik po fillon sot. Aktualisht kemi mjaft vaksina. Që nga fillimi i majit deri tani janë vaksinuar125 000 veta, shtoi Kirillov.

Më shumë nga rubrika

Komunitetet rome nuk tregojnë shumë interes për vaksinat

Përkundër përpjekjeve të Ministrisë së Shëndetësisë për të promovuar imunizimin kundër koronavirusit mes romëve, interesi i tyre mbetet i ulët. Tashmë ka ndërmjetës në lagje, por ajo që shqetëson komunitetin është informacioni për efektet anësore...

botuar më 21-06-25 3.55.MD

Nga 1 korriku PKK Ilinden-Eksohi hapet për turistët dhe qytetarët

Nga 1 korriku pikëkalimi kufitar Ilinden-Eksohi do të hapet për makinat dhe turistët. Lajmi u njoftua nga Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme Greke dhe u konfirmua nga Konsulli i Përgjithshëm bullgar në Selanik Vlladimir Pisançev. Për..

botuar më 21-06-25 2.17.MD
Rosica Mateva

Rekomandohet që pushuesit në Bullgari te votojnë jashtë vendit

Gjithmonë gjatë zgjedhjeve u kemi rekomanduar turistëve bullgarë në vend, të cilët nuk kanë një adresë të përhershme gjatë pushimeve, por janë afër kufirit për të shkuar dhe votuar jashtë vendit. Këtë thirrje e bëri para Nova TV Rosica Mateva,..

botuar më 21-06-25 1.06.MD