Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Herën e dhjetë Bullgaria përfshihet në Natën Evropiane të Letërsisë

Foto: BGNES

Bullgaria përfshihet vitin e dhjetë me radhë në një nga format më të mira për popullarizimin e letërsisë bashkëkohore evropiane “Nata e Letërsisë”. Veprimtaria hapet më 12 maj dhe organizohet në të njëjtën kohë në qytete të ndryshme evropiane midis orëve 18 – 21.30. Sivjet në “Natën e Letërsisë” do të përfshihen 14 qytete bullgare.

Personalitete të njohura do të lexojnë pjesa të poezisë dhe prozës evropiane të botuara pas vitit 2000 edhe në gjuhën bullgare. Leximet zhvillohen në vende atipike të quajtura “foletë e lexuesit”.

Në Sofje “Nata e Letërsisë” është pjesë e Kalendarit të Ngjarjeve Kulturore për vitin 2021. Sidomos në kryeqytet, për herë të parë, do të ketë një vend të veçuar nga Bashkia e kryeqytetit, ku do të lexohet një libër për fëmijë nga një autor bullgar, botimi i të cilit mbështetet nga Programi i Kryeqytetit “Kulturë”. Një element i ri, përsëri për kryeqytetin, është përkthimi në gjuhën e shenjave në vende të zgjedhura.

Organizatorët kryesorë të ngjarjes në Bullgari janë ambasadat dhe institutet kulturore të vendeve evropiane (EUNIC Bullgari dhe të tjerë), Bashkia e Sofjes, Përfaqësia e Komisionit Evropian në Bullgari, Fondacioni “Libra për Fëmijë”.


Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Disa bullgarë e kthyen katedralen në Amsterdam në një kanavacë në të cilën "pikturuan" historinë e Van Gogh dhe Rembrandt

“Njeriu duhet të ketë vdekur shumë herë, që të mund të pikturojë në këtë mënyrë. Me shumë të drejtë e quajnë Rembrandt in “magjistari” – këtë e shkruan Vincent Van Gogh me admirim për bashkatdhetarin e tij në një nga letrat drejtuar vëllait..

botuar më 21-07-29 7.05.PD

Pjesëmarrësit në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës morën certifikatat e tyre

Më 23 korrik 2021 Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski u dorëzoi certifikata pjesëmarrësve në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës. Ambasadori Rajçevski theksoi Programin që po përgatitet nga të dyja vendet..

botuar më 21-07-26 8.06.MD
Rajna Kabaivanska dhe Aleksandra Mihajllova

Një grua bullgare fitoi një vend në Akademinë e Teatrit të Operës “La Scala” në Milano

Të nisesh nëpër gjurmët e mësuesit tënd - pikërisht këtë po e bën sopranoja Aleksandra Mihajllova me suksesin e saj të fundit në konkursin për këngëtarë të rinj të operës “La Scala” - në Milano. Nxënësja e primas së madhe të operës Rajna..

botuar më 21-07-25 7.35.PD