Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Maja Manollova
Foto: BGNES

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova.

“Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve bullgarë u shpenzuan të vazhdojë me angazhim maksimal”, tha Manollova.

Ajo vuri në dukje se pritja tjetër nga kabineti i përkohshëm është të sigurojë zgjedhje të drejta. “Parakushtet ligjore janë tashmë të vendosura. Ne kemi një Kod Zgjedhor që siguron më shumë transparencë dhe drejtësi. Do të varet gjithashtu nga kabineti provizor se sa të drejta do të jenë zgjedhjet e ardhshme“, tha ajo.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD