Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Maja Manollova
Foto: BGNES

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova.

“Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve bullgarë u shpenzuan të vazhdojë me angazhim maksimal”, tha Manollova.

Ajo vuri në dukje se pritja tjetër nga kabineti i përkohshëm është të sigurojë zgjedhje të drejta. “Parakushtet ligjore janë tashmë të vendosura. Ne kemi një Kod Zgjedhor që siguron më shumë transparencë dhe drejtësi. Do të varet gjithashtu nga kabineti provizor se sa të drejta do të jenë zgjedhjet e ardhshme“, tha ajo.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD