Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pothuajse 1 mln janë të vaksinuarit kundër Covid-19

Foto: BGNES

877 janë rastet e reja të koronavirusit, ose 6.6% të 13 190 testeve të kryera gjatë 24 orëve të fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Përsëri, numri më i madh i të sapo infektuarve është në Sofje - 182, pasuar nga Varna - 77, Plovdiv - 72 dhe Burgas - 66. Numri i pacientëve me simptoma të shfaqura u ul në 41 434. Numri i pacientëve të shtruar gjithashtu u ul në 5 410, ose 160 më pak se në 24 orët e mëparshme. Janë 535 persona të infektuar në njësitë e kujdesit intensiv. 59 njerëz vdiqën me Covid-19. 2 222 pacientë u shëruan në harkun e shënuar kohor. Rritja e të vaksinuarve është mbresëlënëse. 35 748 doza janë dhënë në 24 orët e fundit. Tashmë ka 999 287 bullgarë të vaksinuar me të paktën një dozë. 338 083 prej tyre janë imunizuar me dy dozat.

Më shumë nga rubrika

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

botuar më 21-06-23 2.19.MD
Bojko Rashkov

Sinjale për presion mbi qytetarët për shkak të zgjedhjeve

Prefekti i Smoljanit njoftoi se në rrethin e tij, në disa nga vendbanimet, ka presion të paparë deri tani mbi qytetarin e zakonshëm bullgar në lidhje me zgjedhjet e ardhshme të parakohshme. Kjo u njoftua nga Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i..

botuar më 21-06-23 2.03.MD

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme. Sipas koalicioni ka..

botuar më 21-06-23 10.59.PD