Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partitë po aplikojnë për regjistrim për zgjedhjet e ardhshme deri më 26 maj

Foto: BGNES

Deri në orën 5 të pasdites më 26 maj është afati i fundit për partitë dhe koalicionet për të paraqitur kërkesat e tyre në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për regjistrim për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme. Këtë e parashikon kronograma për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të planifikuara për 11 korrikun, e miratuar nga KQZ.

Më 26 maj, ose 45 ditë para ditës së zgjedhjeve, komisioni do të regjistrojë partitë dhe koalicionet për të marrë pjesë në votimin e ardhshëm. Deri më 15 qershor, KQZ-ja duhet të përcaktojë termat dhe kushtet për të votuar për qytetarët në karantinë. Sipas Nënkryetarit të KQZ-së Cvetozar Tomov, qendrat e lëvizshme të votimit nuk janë një mundësi e mirë, pasi sipas fjalëve të tij më 4 prill nga 140 000 bullgarë - të sëmurë ose në karantinë – kanë arritur të votojnë jo më shumë se 4 000.

Më shumë nga rubrika

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD