Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

Foto: sofiapress.com

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat e mi më të dashur.”

Këtë e shkroi në rrjetet sociale shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov, pasi u bë e qartë se romani i tij tashmë është pjesë e programit të universitetit më të madh në Poloni.

Lista e veprave përfshin nja një autor nga 15 vende të mbarë botës. Midis tyre janë "Njëqind vjet vetmi" nga Gabriel Garcia Marquez, “Ese të zgjedhura” të Jorge Luis Borges, Orhan Pamuk me “Stambolli”, “Emri i trëndafilit” nga Umberto Eco, Haruki Murakami me "Ndjekja e deleve të egra" "dhe Joseph Heller me" Paragrafi 22 ".

Kursi do të zhvillohet në polonisht dhe studentët do të studiojnë romanin e dekoruar "Fizika e trishtimit", përkthyer nga Magda Pitlak. Romani, si dhe vetë Georgi Gospodinovi, janë dekoruar me çmimin prestigjioz Angelus.

Romanet janë njëfarë seleksionimi të kryeveprave të letërsisë botërore nga shekujt XIX dhe XX dhe do të jenë një shkas për të folur për konceptin e "letërsisë botërore" dhe çfarë vendi zënë këta libra në kulturën kozmopolite dhe kombëtare.

"Fizika e trishtimit" u botua për herë të parë në vitin 2011 dhe që nga atëherë është ribotuar 8 herë në Bullgari dhe është përkthyer në 15 gjuhë, duke përfshirë shqipen, anglishten, frëngjishten, italishten, greqishten dhe të tjera. Libri ka fituar 7 çmime ndërkombëtare në Gjermani, Itali dhe Shtetet e Bashkuara. Është shpallur ndër romanet më të mira të vitit në Zvicër, SHBA, Gjermani dhe Holandë. Është shpallur nga kritika italiane një nga tre librat më të rëndësishëm që janë publikuar atje në vitin 2013.

Filmi me metrazh të shkurtër “Fizika e Trishtimit” i Teodor Ushevit, i cili u shpall animatori me ndikim më të madh në botë gjatë 25 viteve të fundit, gjithashtu mori shumë çmime. 

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Paco Martin: “Më pëlqen të theksojë bukurinë e ditëve të përditshme”

Si shprehen emocione me lapsa me ngjyra? Këtë do tua thotë më mirë piktori spanjoll Paco Martin. Lapsat me ngjyra janë mënyra e tij shprehëse dhe ai me kënaqësi eksperimenton me forma, vëllime, tekstura dhe përbërje, që të mundohet të rikrijojë..

botuar më 21-06-14 10.36.PD

Skulptori Pavell Kojçev me një provokacion të ri artistik – “Larja”

Nga bregu i pellgut afër fshatit Osikovica shtrihet një pamje e jashtëzakonshme - një larje e përbashkët e kafshëve të egra dhe e personaliteteve me famë botërore. "Larja" është një provokacion tjetër artistik i skulptorit Pavell Kojçev, me të..

botuar më 21-06-09 7.15.PD
Andrei Ciubotaru

Arti rumun prezantohet në Galerinë e Qytetit në Varna

Vepra të reja grafike dhe skulpture nga 15 autorë të njohur rumunë, profesorë në Universitetin e Arteve në Bukuresht "UNArte" mund të shihen në Galerinë e Arteve të Qytetit "Boris Georgiev" - Varna deri më 15 qershor. Kuratori i projektit është..

botuar më 21-06-06 11.45.PD