Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët jashtë shtetit do të votojnë në 502 seksione

Foto: arkiv

Komisioni Qendror Zgjedhor lajmëroi listën me qendrat e votimit jashtë vendit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 korrikut, si dhe numrin e parashikuar të vendvotimeve. Vendimi u mor në përputhje me vendet jashtë shtetit ku pas 11 korrikut 2016 u formua të paktën një qendër votimi, në të cilën votuan të paktën 100 zgjedhës.

Në Londër, bullgarët do të jenë në gjendje të votojnë në 17 vende, si dhe në 39 vende të tjera në Britaninë e Madhe në një total prej 86 seksionesh. Në 61 vende votimi do të zhvillohet në Gjermani në një total prej 75 seksionesh. Në Turqi ka gjithsej 39 vendvotime, me më shumë vendvotime nga tre secili ka në dy qendra votimi në Izmir. Në Shtetet e Bashkuara, votimi do të zhvillohet në 37 vende.


Më shumë nga rubrika

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD