Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shërbime të huaja po sulmojnë politikën e jashtme bullgare

Foto: arkiv

Inteligjenca e huaj po punon kundër Bullgarisë rreth qëndrimit të saj ndaj Maqedonisë së Veriut, theksohet në një raport të Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare.

“Në vitin 2020 u intensifikuan veprimet e disa shërbimeve speciale të huaja si pjesë e orvatjeve gjithëpërfshirëse për të margjinalizuar pozicionet bullgare në fushën e politikës së jashtme, në lidhje me mbrojtjen e interesave tona kombëtare në drejtim të elementit shtetformues, si është gjuha si dhe përsa i përket historisë dhe kulturës sonë. Vazhdon aktiviteti për mbështetjen e politikës së asimilimit ndaj bashkësive bullgare jashtë shtetit në përputhje me doktrina të huaja kombëtare”, thuhet në analizë.

Raporti u miratua nga parlamenti dhe u botua në sajtin e qeverisë.


Më shumë nga rubrika

Pllamen Nikollov

Reagimet e para pas shpalljes së kandidaturës së Pllamen Nikollovit për kryeministër

Partia “Ka një popull të tillë” - ITN do të kërkojë mbështetje për projekt-kabinetin e saj me Kryeministrin Pllamen Nikollov nga “Bullgaria Demokratike” dhe “Ngrihu.bg! Ne po vijmë!”. Kryetari i grupit më të madh parlamentar, Toshko Jordanov, tha..

botuar më 21-07-30 8.22.MD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD

Pllamen Nikollov është kandidati për kryeministër i ITN

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat për të formuar një qeveri partisë më të madhe parlamentare “Ka një popull të tillë” - ITN. Kandidati për kryeministër i partisë është doktori i filozofisë së drejtësisë, politikës dhe ekonomisë Pllamen..

botuar më 21-07-30 5.32.MD