Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja do të jetë Kryeqyteti Botëror i Sportit në vitin 2024

Foto: ACES

Shoqata e Qyteteve dhe Kryeqyteteve Evropiane të Sportit ACES Europe i dha Sofjes titullin “Kryeqytet Botëror të Sportit” në 2024. Miratimi i qytetit bullgar është për shkak të praktikave të mira të prezantuara si “Kryeqytet Evropian i Sportit”. Sipas kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkovatitulli është një vazhdim i natyrshëm i asaj që është bërë në vitet e fundit për një mënyrë jetese aktive dhe të shëndetshme. “Sofja zhvilloi një nga fushatat më të suksesshme si “Kryeqytet Evropian i Sportit” tha ajo dhe shtoi, se si një shprehje e këtij vlerësimi ACES Europe paprecedent e shpalli Sofjen mbajtëse të përhershme të titullit.

Gjatë vitit në vazhdim qyteti do të jetë organizator i 10 kampionateve dhe turneve botërore dhe evropiane.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të marrë pjesë në një turne në Argjentinë për persona me sindromën Down

Një gjimnast dhe katër atletë të gjimnastikës sportive do të përfaqësojnë Bullgarinë në garën më të madhe të Amerikës - "America Tri Games" për personat me sindromën Down, e cila do të mbahet në Argjentinë. Gara është pjesë e kalendarit sportiv të..

botuar më 23-03-21 3.38.MD

Boksieri Viktorio Iliev me ar nga Kupa e Botës

Viktorio Iliev fitoi medaljen e artë në Kupën Botërore të Boksit për të Rinj në Budva të Malit të Zi. Në kategorinë deri në 60 kilogramë, bullgari e luajti në mënyrë të shkëlqyer betejën e fundit dhe e përgëzoi veten me suksesin e merituar me 5:0 votë..

botuar më 23-03-20 2.31.MD
Georgi Ivanov

Një bullgar fitoi titullin evropian në mundje të lirë

Georgi Ivanov ka triumfuar me titullin evropian në kampionatin e mundjes për moshën deri në 23 vjeç në Bukuresht. Në finale në kategorinë 125 kilogramë stil i lirë, bullgari kishte epërsi ndaj ukrainasit Volodimir Koçanov dhe fitoi me nokaut teknik..

botuar më 23-03-20 11.24.PD