Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Certifikata e BE-së për Covid-19 nuk duhet të çojë në diskriminim

Presidenti Radev
Foto: BGNES

Qëllimi i miratuar për zvogëlimin e gazrave të serës me 55% deri në 2030 e vë Bullgarinë në një pozitë të vështirë, tha Presidenti Rumen Radev duke hyrë në Këshillin Evropian në Bruksel. "Në këtë situatë mundësitë e Bullgarisë për manovrim janë jashtëzakonisht të kufizuara. Prandaj, ne do të këmbëngulim për të marrë parasysh specifikat e shteteve të veçanta dhe startin e ndryshëm të vendeve anëtare. Do të insistojmë gjithashtu për futjen e masave të cilat ta mbrojnë konkurrencën dhe ta sigurojnë tolerancën sociale të tranzicionit të gjelbër, " tha ai.

Me rastin e diskutimit të certifikatës unike për Covid-19, Radev tha se dokumenti nuk duhet të krijojë pengesa dhe detyrime të reja dhe të çojë në diskriminimin e qytetarëve evropianë.

Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD