Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia shpalli një diplomat bullgar persona non grata

Atanas Krëstin
Foto: BGNES

Sot, Ambasadori i Bullgarisë në Moskë Atanas Krмstin ishte i ftuar në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, ku u informua se një diplomat nga Ambasada Bullgare është e shpallur persona non grata.

Siç njoftn Ministria e Jashtme Bullgare, pala ruse ka informuar se po merr këtë masë në përgjigje të deklaratës nga Bullgaria në 29 Prill 2021 të një diplomati nga Ambasada e Federatës Ruse në Sofje si persona non grata për veprime të papajtueshme me Konventën e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike.


Më shumë nga rubrika

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD