Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria fton autoritetet ruse të inspektojnë vendpushimet bullgare

Gëllëb Donev
Foto: BGNES

Në një letër, Ministri i Çështjeve Sociale Gëllëb Donev ftoi një delegacion të autoriteteve ruse të vizitojë vendpushimet bullgare për t’u siguruar në vend për masat e marra për sigurinë e turistëve në pandeminë Covid-19, njoftoi Asociacioni i Operatorëve Turistikë Rusë - ATOR.

Në letër theksohet se marrëdhëniet ruso-bullgare bazohen në traditat e lashta dhe lidhjet historike dhe se Rusia është një treg turistik me prioritet. Kujtohet se para pandemisë qindra mijëra qytetarë rusë zgjodhën vendin tonë për pushime për shkak të shumëllojshmërisë së produktit turistik bullgar.

Donev gjithashtu kujton se nga 1 maj 2021, Bullgaria hapi kufijtë e saj për turistët rusë dhe tashmë lëshon viza hyrëse.


Më shumë nga rubrika

Sa larg çon "zbutja" e natyrës pranë Shtatë Liqeneve të Rillës?

Loti, Syri, Veshka, Binjaku, Tërfili, Liqeni i Peshkut dhe Liqeni i Poshtëm - jo, nuk do të flasim  për anatomi ose biologji. Do të flasim pak për magjinë, të cilën vetëm natyra mund ta krijojë, kurse ne njerëzit, në synimin tonë të mund ta zbusim,..

botuar më 21-07-22 10.55.PD

Një plazh bullgar është në Top 50 për vitin 2021

"Zllatni Pjasëci" u përfshi në renditjen vjetore të 50 plazheve më të mira në botë në faqen ndërkombëtare Big 7 Travel . Redaktorët e botimit e vendosën plazhin tonë pranë gjireve bregdetare që të lënë pa frymë, të tilla si Sunset Beach në Hawaii..

botuar më 21-07-21 8.15.PD

Turizmi aventuresk në rajonin e qytetit danubian Nikopoll

Qyteti Nikopoll është i shënuar nga historia. Në një breg shkëmbor lart mbi lumin Danub janë të shpërndara gjurmët e Kalasë së Mbretit Shishman, kala kjo e cila lidhet me një nga momentet më tragjike në historinë bullgare. Pasi sunduesi osman..

botuar më 21-07-18 1.45.MD