Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po lëshon certifikata digjitale për Covid-19

Foto: capital.bg

Që nga 1 qershori, Bullgaria lëshon certifikata digjitale evropiane për Covid-19 dhe është e lidhur me sistemin elektronik në të cilin ato mund të verifikohen, njoftuan nga Komisioni Evropian. Ky është një muaj para nisjes së sistemit nga puna, planifikuar për 1 korrik. Përveç Bullgarisë me portalin evropian janë tashmë të lidhura Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia, saktësojnë nga Komisioni Evropian.

Pas 4 qershorit, qytetarët bullgarë që tashmë kanë një certifikatë vaksinimi do të jenë në gjendje ta ribotojnë atë në formatin evropian përmes faqes në internet të “Shërbimit Informativ” pa nevojën e një nënshkrimi elektronik.


Më shumë nga rubrika

Xhejms Rubin

SHBA nuk kanë qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në Bullgari

SHBA-ja nuk kanë qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në bullgari. Ne vetëm duam që një qeveri të formohet sa më shpejt që të jetë e mundur për të punuar me ne për politikat që na interesojnë, tha për bTV Xhejms Rubin, i dërguari Departamentit të..

botuar më 23-06-05 9.06.PD
Autostrada “Struma”

Nëse rruga evropiane E-79 nuk kompletohet, Bullgaria do të humbasë të ardhurat nga trafiku rrugor

Është urgjente  ndërtimi i autostradës “Struma” dhe forcimi i rrëshqitjes së dheut në tunelin Zheleznitsa në autostradë, tha për bTV ministri teknik i zhvillimit rajonal dhe punëve publike Ivan Shishkov. Ai ishte i indinjuar që kabineti zyrtar dhe..

botuar më 23-06-05 8.51.PD

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD