Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pandemia pritet të kufizohet gjatë verës

Doc.Angell Kunçev
Foto: BGNES

Imunizimi është duke u zhvilluar, por ritmi nuk është i mjaftueshëm për t’u përgatitur deri në vjeshtë, tha kryeinspektori shëndetësor shtetëror, Doc. Angell Kunçev, për BNT. Ne kemi nevojë për të arritur vaksinimin 70-75 për qind të popullsisë për të siguruar qetësinë kundër pandemisë. “Nëse nuk e bëjmë atë, ne do të paguajmë më vonë”, tha Kunçev.

Për momentin, njerëzit që vijnë për të punuar në Bullgari gjithashtu imunizohen. “Ata janë imunizuar me kënaqësi sepse certifikatat i lejojnë të udhëtojnë lirshëm në BE. Më dhemb që kemi siguruar vaksina dhe qasje, ndërsa njerëzit hezitojnë”, tha Kunçev. Mbulimi i imunizimit për Bullgarinë është 15 për qind, ndërsa në Rumani është 30 për qind dhe në Izrael - 80 për qind.

Kunçev gjithashtu komentoi mbi shkallën e lartë të vdekshmërisë nga Covid në Bullgari. Sipas tij, kjo është për shkak të gjendjes së kombit - struktura e tij e moshës dhe sëmundjet e njerëzve mbi 60 vjeç, statistikat mbi mbipesha, goditjet në tru, sulmet në zemër nuk janë gjithashtu të mira, tha eksperti.


Më shumë nga rubrika

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Bankat bullgare kanë ndërmarrë masa kundër të sanksionuarve nga SHBA

Të gjitha bankat në vend me marrëdhënie biznesi me personat e sanksionuar sipas ligjit global “Magnitski” tashmë kanë ndërmarrë masat e nevojshme shtrënguese, njoftoi BNB, duke saktësuar se masat përfshijnë bllokimin e llogarive dhe kartave,..

botuar më 21-06-11 7.40.MD