Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Republika Çeke janë duke shkëmbyer intensivisht informacione në lidhje me shpërthimet në Varbetice

Jakub Kulhánek (majtas) dhe Svetllan Stoev
Foto: BGNES

Shkëmbimi intensiv i informacionit midis Bullgarisë dhe Republikës Çeke për hetimin e shpërthimeve në një depo ushtarake në Varbetice, ku ishte i përfshirë emri i tregtarit bullgar të armëve Emilijan Gebrev, po vazhdon. Kjo u bë e qartë pas një takimi midis Ministrit të Jashtëm Svetllan Stoev dhe homologut të tij Çek Jakub Kulhánek, i cili është për vizitë në Bullgari. Pozicionet e Bullgarisë dhe Republikës Çeke në lidhje me shpërthimet në Varbetice përkojnë plotësisht, tha Stoev. Kulhánek theksoi se Praga këmbëngul për një rishikim të marrëdhënieve të BE me Rusinë:

"Republika Çeke është shumë aktive për këtë çështje, ajo është e përfshirë në takimet e BE dhe në ato të nivelit të ministrave të jashtëm evropianë. Ne duhet të kemi një diskutim të hapur se si do të formulojmë marrëdhëniet tona me Rusinë në të ardhmen," vuri në dukje Jakub Kulhánek.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Ministri Vasilev iu përgjigj akuzave të "Ka një popull të tillë"

Ajo që më shqetëson shumë është se pasi u ftova tre herë për të hyrë në variantin e parë të qeverisë së "Ka një popull të tillë" (ITN), tani papritmas ata vendosën se jam shumë problematik. Kështu, Ministri në detyrë i Financave Asen Vasilev komentoi..

botuar më 21-07-29 1.43.MD
Toshko Jordanov

“Ka një popull të tillë” me akuza të rënda kundër Ministrit të përkohshëm të Financave

Nënkryetari i partisë "Ka një popull të tillë" (ITN) Toshko Jordanov bëri akuza serioze në Parlament kundër ministrit në detyrë të Financave Asen Vasilev për vjedhje të pronësisë intelektuale dhe praktika të paligjshme të biznesit. Deklarata..

botuar më 21-07-29 11.27.PD

Hapen pika vaksinimi kundër Covid-19 në bregdetin jugor të Detit të Zi

Më 29 korrik në orën 10 të mëngjesit në vendpushimin "Sllënçev Brjag" dhe në qytetin Nesebër do të zhvillohet fushatë vaksinimi. Pikat e vaksinimit do të vendosen në oborrin e Qendrës së Artizanatit në rrugën 46 “Otec Paisij” - ish-poliklinika në..

botuar më 21-07-29 10.53.PD