Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut do të bëjë vizitë në Bullgari

Zoran Zaev dhe Rumen Radev
Foto: BGNES

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev do të vizitojë Sofjen deri në 20 qershor. Për këtë arritën marrëveshje në Bruksel Presidenti Rumen Radev dhe Zaev. Për palën bullgare në bisedimet mori pjesë Ministri Bullgar i Mbrojtjes Georgi Panajotov ndërsa për palën maqedonase Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, Ministri i Jashtëm Bujar Osmani dhe Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska.

U diskutua arritja e përparimit të vërtetë në integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Bullgaria pret që procesi të lehtësohet nga një dialog i drejtpërdrejtë dhe aktiv për të zgjidhur çështjet e hapura bilaterale. U shpreh vullneti i përbashkët për arritjen e rezultateve të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, i cili përmbush pritjet e qytetarëve në të dy vendet.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Zllatanov

Në brigjet po fillojnë kontrollime për mbajtjen e maskave në të mbyllur

Në mes të sezonit veror në bregdetin e Detit të Zi, do të bëhen kontrollime për mbajtjen e maskave në restorante dhe pika karburanti, njoftoi në një brifing Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov. Nëse incidenca e koronavirusit rritet, jo..

botuar më 21-08-05 6.27.MD

Deputetët nuk pakësuan pagat e tyre

Deputetët mbajtën shumën aktuale të pagave të tyre, e cila është e barabartë me tre paga mesatare mujore në sektorin publik. Propozimi për të barazuar të ardhurat e deputetit me mesataren për vendin, bërë nga “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” u hoq në sallën..

botuar më 21-08-05 6.09.MD
Stefan Janev

Ekziston një tendencë që situata e Covid të përkeqësohet

Numri i njerëzve të sëmurë me Covid-19 ditët e fundit tregon një tendencë të përkeqësimit të situatës, ndoshta deri në fund të gushtit, njoftoi kryeministri në detyrë Stefan Janev nga tribuna parlamentare. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë..

botuar më 21-08-05 4.06.MD