Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Foto: "Mediana"

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me 21.4 për qind, “BSP për Bullgarinë” mban vendin e tretë me 21.3 për qind dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë do të ishte forca e katërt me 11.2 për qind. Pas tyre do të radhiteshin “Bullgaria Demokratike” me 7.2 për qind dhe “Ngrihu! Kriminelët jashtë!” me 6.9 për qind. “Patriotët Bullgarë - VMRO, Volja dhe Fronti Kombëtar për Shpëtimin e Bullgariës (NFSB)”, të cilat deri më tani ranë nën vijën për hyrjen në parlament, do të fitonin 5.1 për qind.

Agjencia parashikon aktivitet të rritur në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, pavarësisht nga sezoni i verës. Një nga konkluzionet e sondazhit është se qeveria e përkohshme “në tërësi” merr vlerësime kryesisht pozitive, të cilët janë në kontrast të plotë me vlerësimet e kabinetit të mëparshëm.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD