Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pozita bullgare për Maqedoninë e Veriut duhet të respektohet

Ana Paula Zakarias
Foto: arkiv

Para se Portugalia t’i dorëzojë presidencën e BE Sllovenisë më 1 korrik, sekretarja e shtetit për çështjet evropiane Ana Paula Zakarias tha se ajo pret që Ljubljana të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore. Vetëm në këtë mënyrë Shkupi mund të fillojë bisedimet me BE për pranim. Zakarias theksoi se pozita e Bullgarisë duhet të respektohet dhe asnjë mosmarrëveshje nuk duhet të futet në BE.

“Ne gjithashtu i bëmë presion Bullgarisë sepse kishim një ofertë të mirë. Por ky presion ka kufij”, tha Zakarias. I pyetur nga programi Horizont i BNR nëse pritet një ndryshim në pozicionin e Bullgarisë pas zgjedhjeve të 11 korrikut, diplomati u përgjigj: “Ajo që unë ndiej është se koha nuk ishte e përshtatshme. Bullgarisë i duhej më shumë kohë për të diskutuar këto çështje.”


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD