Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të lexojnë të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rënë MiG-29 në Rusi

Georgi Panajotov
Foto: BGNES

Të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rrëzuar MiG-29 do të shkarkohen në një laborator rus të Korporatës “MiG”, njoftoi Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kutia, së bashku me përfaqësues të Prokurorisë Ushtarake, policisë dhe Forcave Ajrore, do të transportohen sa më shpejt të jetë e mundur, tha ministri, duke theksuar se ai pret që fluturimet luftarake të rinisin në dy javë.

Shefi i Mbrojtjes Adm. Emill Eftimov shpjegoi se aviacioni sulmues, helikopterët dhe aeroplanët transportues nuk kanë ndalur fluturimet. Trajnimet anti-ajrore, të cilat supozohej të realizoheshin gjatë stërvitjes në poligonin Shabla dhe u ndaluan më 9 qershor, planifikohen për në shtator, shtoi ushtaraku.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD