Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

42 sportistë do të përfaqësojnë Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Foto: Facebook /Summer Olympics Tokyo 2021

Komiteti Olimpik Bullgar miratoi sot përbërjen e delegacionit bullgar për Lojërat XXXII Verore Olimpike në Tokio, të cilat fillojnë më 23 korrik. Flamurtarja e delegacionit bullgar në hapje do të jetë mbajtësja e pesëfishtë e medaljeve olimpike, atletja e qitjes sportive Maria Grozdeva.

Bullgaria do të përfaqësohet nga 42 atletë në 14 sporte, ndër të cilat tradicionalisht të fortët për vendin si mundje, peshëngritje, qitje, boks, gjimnastika ritmike, atletikë etj.

Në dy Olimpiadat e fundit Bullgaria fitoi 3 medalje pa një kampion: në Londër 2012 kemi dy medalje të argjendta dhe një të bronztë, dhe në Rio 2016 një të argjendtë dhe dy të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Hristo Portoçanov

U shfaq një kandidat i tretë për udhëheqës të futbollit bullgar

Hristo Portoçanov është kandidati i tretë zyrtar për president të Bashkimit Bullgar të Futbollit. Ai e shpalli kandidaturën e vet në një konferencë shtypi në Burgas. Portoçanov do të konkurrojë me kryetarin aktual Borisllav Mihajllov dhe me Dimitër..

botuar më 21-09-23 1.43.MD

Po hapet Java Evropiane e Sportit - #BeActive

Midis 23 dhe 30 shtatorit, të gjithë që dëshirojnë do të kenë mundësinë të bëhen pjesë e festës më të madhe sportive në Evropë për amatorët - Java Evropiane e Sportit #BeActive. Organizatori i saj në Bullgari për vitin e shtatë është Ministria e..

botuar më 21-09-23 6.05.PD

"Një rrotë më shumë" - një udhëtim me biçikletë në Sofje

Udhëtimi me biçikletë "Një rrotë më shumë" filloi në Sofje, transmetoi agjencia BGNES. Ai është pjesë e ngjarjeve të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë. Ngjarja mbështetet nga Ambasada Daneze. Udhëtimi me biçikletë kalon nga sheshi qendror "Knjaz..

botuar më 21-09-22 12.25.MD