Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria po bën përpjekje për të ndaluar trafikimin e njerëzve

Foto: arkiv
Bullgaria nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për të ndaluar trafikimin e njerëzэe, por po bën përpjekje të rëndësishme në këtë drejtim, sipas raportit të fundit të Departamentit të Shtetit të SHBA-së për Trafikimin e Njerëzve. Pavarësisht nga pandemia, qeveria bullgare ka treguar përpjekje më të mëdha për të luftuar problemin, theksohet në dokument. Si dobi të vogla tregohen dënimet e vogla kundër trafikantëve gjë, e cila dëmton përpjekjet për të përballuar trafikimin.
Ky është raporti i 21-të i SHBA mbi këtë temë dhe mbulon 188 vende. Vendet e raundit të parë përputhen me standardet ndërkombëtare. Ata në nivelin e dytë, përfshirë Bullgarinë, është e rëndësishme të tregojnë përparim, sepse në nivelin e tretë ata kërcënohen nga sanksionet amerikane.

Më shumë nga rubrika

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD