Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vetëm Bullgaria dhe Holanda nuk paraqitën plane për rimëkëmbje

Foto: europa.eu

Ministrat e ekonomisë dhe financave të BE-së u dhënë dritën jeshile planeve të rimëkëmbjes dhe qëndrueshmërisë të 12 vendeve anëtare të BE-së. Ata do të marrin grante dhe hua deri në 13 për qind nga financimi i parashikuar. Ndër ta nuk figurojnë Bullgaria dhe Holanda që janë anëtaret e vetme të cilat nuk kanë paraqitur planet e tyre për rimëkëmbje ekonomike.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD