Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Këtu pranë meje" – albumi i ri i këngëtares së re të muzikës pop Neli Petkova

Foto: nellypetkova.com

"Këtu pranë meje" është balada e cila ia dha titullin albumit të ri të Neli Petkovës. Kënga tregon për dashurinë që të jep forcën për t’i fshirë dhimbjet nga e kaluara që të mund të ecësh përpara.

Muzika është nga Spas Lazarov, Dejan Asenov dhe Neli Petkova, teksti është i Lora Dimitrovës dhe Jordan Botevit. Këngëtarja e talentuar është  bashkëautore e muzikës në pothuajse të gjitha këngët, disa prej tyre përmbajnë motive folklorike. Incizimet u realizuan në Bullgari dhe SHBA. Këngët në anglisht, të incizuara në Nju Jork, kanë autorë amerikanë. "Këtu pranë meje" Neli e interpreton në një duet me aktorin Viktor Kalev.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Vjara Panteleeva dhe Vintage Band

"Bretkosat e çmendura" – versioni i ri i një hiti të viteve '90

Muajt e fundit Vjara Panteleeva dhe Vintage Band incizuan disa hite të vjetra bullgare. Midis tyre është "Bretkosat e çmendura" nga grupi i njohur "Xhango Ze" në vitet '90 të shekullit XX. "E falënderoj Mirosllav Atanasovin (autor i muzikës dhe..

botuar më 21-10-07 12.03.MD
Konstantin Markov

"Kur të jesh me mua " – një këngë nga albumi i fundit i grupit “Tangra”

Grupi muzikor “Tangra” u themelua në vitin 1976 nga Konstantin Markov dhe Aleksandër Petrunov. Shumë muzikantë kanë punuar në grup. Në 1990 grupi pushoi së funksionuari, por pas një pushimi prej më shumë se 25 vjetësh, u kthye në skenë . Në kohët..

botuar më 21-10-06 3.47.MD

“Piano Extravaganza“ – një tufë lulesh vjeshte me kryevepra të pianos për adhuruesit e muzikës

“Piano Extravaganza“ është një nga ngjarjet më të pritura muzikore të vjeshtës tek ne – për shkak të programit, të përbërë prej veprave të panjohura ose të luajtura shumë pak në piano nga trashëgimia botërore muzikore, të ofruar prej interpretuesve..

botuar më 21-10-02 7.15.PD