Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bukuritë e botës nënujore paraqiten në një ekspozitë në Varna

Foto: Facebook /Taljana

Një ekspozitë në të hapur me fotografi nënujore mund të shihet deri në fund të gushtit në lagjen krijuese “Talijana” të qytetit bregdetar Varna.

“Qëllimi ynë është të paraqesim bukurinë e botës nënujore të Detit të Zi dhe oqeanit botëror”, tha për BNR Marija Ivanova nga Shoqata “Talijana” . Fotografitë tregojnë sekretet e Detit të Zi dhe Gjirit të Kalifornisë, Karaibeve, Detit të Kuq dhe Arkipelagut Malaez.

Autorë të fotografive janë Ljubomir Klisurov - fotografi nënujor, zhytës profesionist dhe studiues detar, dhe fotografi amator nën ujë Martin Hristov, i cili ka fituar çmime të shumta nga konkurse ndërkombëtare.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD