Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë sukseset olimpike të atletëve bullgarë

Foto: arkiv

Forumi më i lartë sportiv në botë - Lojërat Olimpike, nuk lë indiferentë madje njerëzit që nuk i ndjekin nga afër kampionatet botërore dhe ngjarjet e tjera sportive. Sukseset e atletëve tanë janë shkruar me “shkronja të arta” në historinë e sportit të vendit tonë. Ndërsa jemi duke pritur për numrin përfundimtar të medaljeve të arta, të argjendta dhe të bronzta nga 42 atletët bullgarë pjesëmarrës në Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio, ju kujtojmë disa nga sukseset e jashtëzakonshme të atletëve tanë që kanë lavdëruar Bullgarinë në podiumin olimpik gjatë viteve të kaluara. Disa nga momentet më të paharrueshme që i lënë bullgarët pa frymë janë sekondat para arritjeve të atletëve bullgarë. Atletët bullgarë në disiplinën krijuese të Lojërave Olimpike - atletika, i bënë bullgarët krenarë për Lojërat në Munih në vitin 1972, kur Diana Jorgova fitoi një medalje argjendi në kërcimin së gjati, ndërsa Jordanka Bllagoeva ishte e dyta në kërcimin së larti. Të dyja atletet mbeten vetëm një centimetër larg medaljes së artë. Medalje për Bullgarinë u sollën edhe Lojërat Olimpike të mëpasshme në Monreal - në 1976, ato në Seul - në 1988 etj.

Një film i posaçëm dokumentar tregon për sukseset e Jordanka Bllagoevës. Jua rikujtojmë në publikimin tonë “Përtej kërcimit” – një film dokumentar për rekorderen e parë botërore bullgare Jordanka Bllagoeva.

Në botimin tonë “Gjimnasti legjendë Jordan Jovçev” mund të njiheni me gjimnastin dhe njeriun e madh Jordan Jovçev – gjithashtu mbajtës medaljesh olimpike, kurse artikulli “Të mëdhenjtë në sportin bullgar: Armen Nazarjan”, gjithashtu nga koleksioni i Radio Bullgarisë, ju tregon për mundësin e dashur Armen Nazarjan

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Nove – mirësevini në qytetin legjendar antik pranë Svishtov

Shumë pranë qytetit port danubian Svishtov janë të shpërndara gjurmët e kampit legjionar romak Nove. Ai u themelua në vitin 45 pas Krishtit me urdhër të Perandorit Klavdij, dhe si shumë nga vendbanimet në vendin tonë, u ndërtua mbi rrënojat e një..

botuar më 21-09-25 7.05.PD
Banja Qendrore e Sofjes

Një shëtitje në Montmartre të Sofjes

Kryeqyteti bullgar Sofja ka pësuar shumë ndryshime në pamjen e tij arkitektonike që nga shpallja e tij si qendër administrative, kulturore dhe publike e vendit në vitin 1879. Me gjithë  kalimin e pamëshirshëm të kohës dhe ndryshimet që sjell me..

botuar më 21-09-17 7.15.PD

Plovdivi – qyteti i Bashkimit

Në sheshin “Sëedinenie” (Bashkim) në qytetin Plovdiv është ngritur një monument mbresëlënës , që të kujtojë ngjarjet historike të vitit 1885 , kur Bullgaria arriti të ribashkojë dy gjysmat e saj – Rumelinë Lindore dhe Principatën e Bullgarisë...

botuar më 21-09-05 2.05.MD