Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Lludogorec” po vazhdon në kualifikimet për Ligën e Kampionëve

Kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” u kualifikua në raundin e tretë paraprak të Ligës së Kampionëve, pasi mposhti skuadrën sllovene “Mura” në Razgrad me 3: 1 dhe realizoi 0: 0 në ndeshjen e parë.

Në minutën e 4 -të nikoqirët shënuan golin e parë në ndeshje, por pas kësaj humbën shumë mundësi për ta përmirësuar rezultatin. Në minutën e 64 -të mysafirët barazuan. "Lludogorec" shkoi në sulm dhe në minutën e 82 -të tashmë ishte në epërsi me 2: 1. Në minutën e 90-të “Lludogorec” realizoi golin e tretë duke arritur rezultatin përfundimtar 3: 1.

Në gusht, në raundin e tretë paraprak, “Lludogorec” do të përballet me skuadrën greke “Olympiakos” . Kryetrajneri i skuadrës nga Razgrad Valdas Dambrauskas komentoi se "Olympiakos" nuk është një rival i pakapërcyeshëm.

Daniill Medvedev

Daniill Medvedev është kundërshtari tjetër i Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov vazhdon me pjesëmarrjen e tij të mirë në turneun e tenisit Masters 1000 në Indian Wells. Për herë të parë në karrierën e tij, bullgari u kualifikua në raundin e 16 të turneut në Kaliforni, duke mposhtur Riley Opelka nga SHBA me 6: 3..

botuar më 21-10-12 12.02.MD

Maratona e Sofjes tërheq vrapues elitar për herë të 38-të

Starti i distancës klasike prej 42.195 kilometra do t’i japë fillim maratonës tradicionale të Sofjes - Wizz Air Sofja maratonë. Për pjesëmarrje në edicionin e 38 të garës më masive sportive tek ne janë regjistruar afro 2500 vrapues prej mbi 30..

botuar më 21-10-10 6.55.PD
Biljana Dudova

Biljana Dudova u bë kampione botërore e mundjes

Biljana Dudova fitoi titullin e Kampionit Botëror në Mundjen e grave në kategorinë deri në 59 kg. Në finalen e Kupës së Botës në Oslo, bullgarja mposhti Akie Hanai nga Japonia me rezultat 6: 4. Ky është titulli i parë botëror për Dudovën. Ajo ka..