Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria miratoi azhurnimin e buxhetit

Foto: BGNES

Qeveria e përkohshme miratoi projektin për azhurnimin e buxhetit të shtetit dhe buxhetet e Sigurimeve Shoqërore Shtetërore dhe Fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Në fillim të javës, versioni i ri i ligjeve kryesore financiare u mbështet gjithashtu nga partnerët socialë. Projekti parashikon 2 miliardë leva (1 miliardë euro) më shumë të ardhura, si dhe kosto shtesë prej 1 miliardë e 800 milionë leva (900 milionë euro). Fonde shtesë parashikohen për përfitime sociale, kujdes shëndetësor dhe masa për të mbështetur biznesin. Nga 1 tetori, parashikohet një rritje e pensioneve, pasi shuma mesatare e tyre do të arrijë 550 leva (281 euro).

Azhurnimi i propozuar i buxhetit duhet të votohen në Kuvendin Popullor.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për datën 21.09.2021

Të martën do të ketë vranësira të ndryshueshme, në shumë rajone retë do të shpërndahen. Do të bjerë shi i dobët vetëm në disa vende. Temperaturat maksimale do të jenë nga 16° në verilindje deri në 26° mbi jugperëndim. Në Sofje do të jetë deri në..

botuar më 21-09-20 7.55.MD
Maja Manollova

“Ngrihu BG! Ne po vijmë!” ofron një koalicion parazgjedhor

Kryetarja e “ Ngrihu BG! Ne po vijmë!” Maja Manollova propozoi një marrëveshje parazgjedhore me “Bullgarinë Demokratike”dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” e ish-ministrave të përkohshëm Kirill Petkov dhe Asen Vasilev. “Kështu do të bëhet e..

botuar më 21-09-20 6.29.MD
Oliver Varhei

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me..

botuar më 21-09-20 5.41.MD