Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Foto: redcross.bg

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta vendosur atë si fokus kryesor dhe për të kapur këto momente njerëzimi dhe ndjeshmërie” tha para Radios Sofja të BNR Mihaill Ivanov nga Kryqi i Kuq i Rinisë Bullgare.

Tema e konkursit ofron shumë mundësi për interpretim dhe liri të imagjinatës, pasi kushti i vetëm është që kuadrot të trajtojnë çështje që lidhen me humanizmin. Sipas rregullores, secili kandidat mund të dërgojë vetëm një fotografi, deri më 20 shtator të këtij viti, në postën elektronike të organizatës.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

botuar më 21-09-27 7.38.MD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në..

botuar më 21-09-27 5.51.MD
Lluna Jordanova

Këngëtarja Lluna iu bashkua garës për president

Këngëtarja Lluna Jordanova dorëzoi sot dokumente për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Kandidatura e saj u ngrit nga një Komitet i Iniciatiës, transmetoi reporterja e BNR Maria Fileva. Jordanova nuk deklaroi se kush do të kandidojë për..

botuar më 21-09-27 4.51.MD