Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje dramatike e të sapo infektuarve me Covid-19

Foto: Pixabay

393 janë rastet e reja të koronavirusit në vend krahasuar me 94 në ditën e raportuar më parë. Por rritja e përqindjes është më e kufizuar. 1.68për qind e 23 371 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 109, në Plovdiv - 39, Varna - 30 dhe Burgas - 28. Qytetet Pleven, Jamboll dhe Vraca kanë më pak të infektuar – nga dy secili.

Numri i pacientëve aktivë të regjistruar u rrit nga 8379 në 8702. Në spital u shtruan 851 pacientë. 82 prej të infektuarve janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit 7 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. 63 pacientë u shëruan.

8310 vaksina u dhanë të hënën. 1 006 173 persona kanë përfunduar imunizimin.


Më shumë nga rubrika

Nuk ka interes për kreditë studentore

Në kuadrin e 11 vjetëve, shteti ka kthyer më pak se gjysma e kredive studentore të garantuara. Pavarësisht 20 milionë eurove të livruara për vitin 2021, normat e larta të interesit nuk i tërheqin studentët. Për 11 vjet vetëm 1274 studentë kanë..

botuar më 21-09-28 10.31.PD

Ndaloi shkarkimi i anijes së bllokuar pranë Kamen Brjag

Pas orës 21:30 të 27 shtatorit ka filluar shkarkimi i anijes "Vera Su" në zonën e mbrojtur Jajllata pranë Kamen Brjag(Bullgaria Verilindore). Karburanti i anijes 32-vjeçare tashmë është zbrazur. Për momentin nuk ka informacion se si dhe nëse..

botuar më 21-09-28 9.33.PD

Rritje e zakonshme ditën e martë e të dhënave për të sapo infektuarit me Covid-19

2536 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 10.55% e 24 032 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 11.24% e të infektuarve rishtas ose 285 prej sëmurëve kanë përfunduar tërë ciklin e..

botuar më 21-09-28 8.53.PD