Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një spital në Plovdiv mori robotin e parë në Bullgari kundër Covid -19

Foto: BGNES

Spitali “Shën Gjergji” në Plovdiv është i pari në Bullgari që bleu një robot modern të specializuar për dezinfektim kundër Covid-19. Institucioni më i madh mjekësor shtetëror në Bullgari e merr atë falas falë një urdhri të bërë nga Komisioni Evropian, njoftoi BNR Plovdiv.

Roboti, i cili punon me ndihmën e dritës ultravjollcë dhe shkatërron me sukses patogjenët e tjerë, ka një efikasitet deri në 99.9%. Një total prej 12 milion euro janë caktuar në buxhetin e Bashkimit Evropian për të blerë të paktën 200 robotë në spitale, tha Cvetan Kjullanov, kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari. Pritet që edhe spitalet e tjera në Bullgari të marrin robotë të specializuar.


Më shumë nga rubrika

BSP ishte e vetmja parti që nuk mbështeti një rezolutë për Rusinë në PE

BSP përsëri doli të ishte partia e vetme në grupin socialist në Parlamentin Evropian, përfaqësuesit e së cilës votuan kundër një rezolute që kërkonte një strategji të re të BE-së në marrëdhëniet me Rusinë. Deputetët e tjerë bullgarë e mbështetën..

botuar më 21-09-16 6.03.MD

Misioni i KE mbërrin në Bullgari për shkak të sanksioneve të vendosura sipas ligjit Magnitsky

Parlamenti Evropian diskutoi sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara sipas ligjit global “Magnitski” mbi Vasill Bozhkov, Deljan Peevski dhe Ilko Zheljazkov dhe kompani të lidhura me ta. Gjatë debateve, eurodeputetët kërkuan një përgjigje..

botuar më 21-09-16 5.36.MD
Stefan Janev

Stefan Janev: “Ka muaj të vështirë përpara që kërkojnë mobilizim”

Dy orë pas betimit dhe marrjes së detyrës, qeveria e re e përkohshme mbajti mbledhjen e saj të parë. Sipas kryeministrit Stefan Janev, përparësia kryesore për kabinetin do të jetë përgatitja për zgjedhjet e 14 nëntorit dhe sigurimi që ato të..

botuar më 21-09-16 3.45.MD