Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgartransgaz do të paguajë gjobë për “Rrymën Ballkanike”

Foto: Bullgartransgaz

Kontratat e operatorit të gazit “Bullgartransgaz” për projektimin, ndërtimin dhe financimin e projektit Rryma Ballkanike u lidhën pa lejen paraprake nga rregullatori energjetik, gjë që është në kundërshtim me Ligjin e Energjetikës. Këtë e zbuloi një inspektim i ndërmarrjes së kontrolluar nga shteti të kryer nga Komisioni i Rregullimit të Energjisë dhe Ujit. Për shkak të këtyre shkeljeve në zbatimin e “Projektit për zhvillimin dhe zgjerimin e sistemit të transportimit të gazit të “Bulgartransgaz”, kompanisë u vendosën sanksione pronësore në vlerë prej 427 413 leva /218 532 euro/. Projekti njihet si “Rryma Ballkanike”, ose vazhdimi i “Rrymës Jugore” përmes Bullgarisë,


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD