Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kufizimet në sektorin e turizmit vetëm në rast të kompensimeve të menjëhershme

Foto: Ministria e Turizmit

Nëse vendosen kufizime në industrinë e turizmit për shkak të epidemisë së koronavirusit, ato duhet të lidhen me masat ekonomike që nga dita e parë, theksohet në një pozitë të Ministrisë së Turizmit. Me afrimin e valës së katërt Covid, rimëkëmbja afatgjatë e biznesit, e cila filloi gjatë sezonit të verës, po përballet me sfida serioze, thekson ministria. Prandaj këmbëngulet që fokusi të jetë në veprimet parandaluese përmes kontrollit të shtuar dhe vetëkontrollit nga institucionet dhe bizneset për të parandaluar përhapjen e virusit. Në pozitë theksohet se rimëkëmbja e “ekosistemit turistik” mund të ndodhë vetëm nëse sektori mbetet aktiv në përputhje me masat anti-epidemike.


Më shumë nga rubrika

Shijoni Bullgarinë për ta njohur dhe dashuruar!

Tek ne turizmi fshatar po merr një vrull rreth pandemisë dhe po ecën dorë për dorë me turnetë kulinarike ose të ashtuquajturat turne “gastro” në kombinim me turne dhe udhëtime të ngadalta. Çdo një zonë e veçantë ka ushqimet e veta tipike si dhe..

botuar më 21-10-18 7.15.PD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – balona, verë, biçikleta, varka me dragonj dhe emocione të tjera

Gjatë kësaj vere një popullaritet të gjerë fituan fluturimet me ballon mbi shkëmbinjtë e Bellogradçikut , kurse stina aktive turistike përfundoi me festën tepër të veçantë me balona në fund të muajit shtator. Atëherë mbi 10 balona prej disa..

botuar më 21-10-17 3.15.MD

Mali Rrzhana – një vend për t'u dashuruar

E zhytur në përqafimin e malit pak të njohur Rrzhëna, Manastiri “Lindja e Hyjlindëses” pëshpërit një legjendë mesjetare e ruajtur edhe sot e kësaj dite. Dhe kisha e tij me shtatë altarët të shndërruara në shtatë paraklise kushtuar shtatë..

botuar më 21-10-05 7.15.PD