Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB ktheu mandatin, presidenti falënderoi për lehtësimin

Daniell Mitov dhe Rumen Radev
Foto: arkiv

“Fatkeqësisht, ne nuk shohim një mundësi që ai të realizohet.” Me këto fjalë, kandidati i GERB-SDS për Kryeministër Daniell Mitov i ktheu Presidentit Rumen Radev mandatin e dytë për formimin e një kabineti. Ai shtoi se mandati duhet të konsiderohet i paplotësuar dhe të vazhdojë me procedurën kushtetuese. Kreu i shtetit falënderoi për lehtësimin. Pas bisedimeve, Tomisllav Donçev, i nominuari për zëvendëskryeministër në këtë projekt kabinet, komentoi se ne jemi të bllokuar. Sipas tij, zgjedhjet 2 në 1 janë një opsion i keq, si dhe një votim parlamentar dhe presidencial në një ose dy javë. Daniell Mitov tha se dialogu politik nuk ka alternativë dhe pa bisedime me GERB-SDS është e pamundur të ecet përpara.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD