Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti e konsideron të pranueshëm variantin zgjedhor 2 në 1

Foto: president.bg

Në një takim me udhëheqjen e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), në lidhje me organizimin e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale, Presidenti Rumen Radev përsëri këmbënguli në publicitetin në procesin e testimit të makinave dhe një fushatë aktive ndërgjegjësimi. Nga ana e vet, KQZ siguroi presidentin se do të përballet me organizimin e zgjedhjeve 2 në 1 nëse kreu i shtetit cakton votimin parlamentar së bashku me zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 14 nëntor (balotazhi i mundshëm më 21 nëntor).


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD