Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Debate në parlament rreth datës historike të 9 shtatorit

Foto: BGNES

Data historike e 9 shtatorit provokoi një shkëmbim të mprehtë vërejtjesh në parlament. Shkak u bë një deklaratë e “Bullgarisë Demokratike”, kushtuar grushtit komunist të shtetit të 9 shtatorit 1944. Deputeti Atanas Atanasov bëri thirrje që në mënyrë që të ketë pajtim midis bullgarëve në vlerësimin e ngjarjes historike, duhet të ketë pendim.

Deputeti i BSP për Bullgarinë Aleksandër Simov tha se data historike po përdoret vazhdimisht si një “çamçakëz politik” nga partitë që nuk mund të ofrojnë një plan për të ardhmen.

Arman Babikjan nga “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” paralajmëroi se “ne duhet të gëlltisim historinë, përndryshe ajo do të na gllabërojë”.

Koalicioni GERB-SDS gjithashtu bëri thirrje për “përulësi para viktimave të paraardhësve në emër të Bullgarisë”.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD