Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Brenda disa ditësh presidenti do të shpërndajë parlamentin

Foto: BGNES

Shpërbërja e Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor është çështje ditësh, tha Presidenti Rumen Radev gjatë dëgjimit të kandidates së re për anëtar të Komisionit Qendror Zgjedhor - KQZ nga kuota e “Ka një popull të tillë” - Gergana Stojanova. Ajo u dëgjua nga kreu i shtetit dhe një komision i posaçëm, siç kërkohet nga Kodi Zgjedhor. Përfundimi i komisionit është se Stojanova ka cilësitë për t’u bërë anëtare e KQZ-së në vend të Ljubomir Gavrillov të dorëhequr, gjithashtu nga kuota e “Ka një popull të tillë”.

Shpërndarja e parlamentit u diskutua nga presidenti dhe në një takim me ministrat në detyrë. Dekreti i shpërbërjes pritet të nxirret menjëherë pas përditësimit përfundimtar të buxhetit të shtetit.Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD